Ev Nasıl Satılır?

Ev Nasıl Satılır?

 

Emlak satmak, talep ne kadar çok olsa dahi zor bir iştir. Özellikle ülkemizde kentsel dönüşüm ile beraber ev arzının artması ile ev satmak daha zor bir hal almıştır. Peki, bu şartlar altında yani ev arzının fazla olduğu bir ortamda “Ev Nasıl Satılır?” .

 

Ev satmanın iki temel yolu vardır.

 

  1. Emlakçı vasıtasıyla
  2. Kendimiz

 

Emlakçı Vasıtasıyla

 

Emlakçı vasıtasıyla ev satmak konusu şu açılardan faydalıdır;

* Kendinizi güvende hissedersiniz.

* Emlakçı sayesinde prosedürleri anlayabilirsiniz.

* Size zaman kazandırır.

* Ciddi alıcıların, daha çok emlakçılara yöneldikleri bir gerçektir.

* Emlakçı, piyasaya hakimdir, size son fiyat konusunda yardım edebilir.

  • Emlakçının portföyü, daha geniş olduğu için daha fazla müşteri adayıma ulaşabilir ve evi satma ihtimali daha fazladır. Emlakçı vasıtasıyla ev satarken emlakçıya komisyon vermek istenilmediği en başta belirtilmelidir.

 

Kendimiz

 

Emlakçı gibi bize bir profesyonelin yardımı olmayacağı için öncelikle evin fiyatını belirlenmelidir. Evin fiyatı 17 yıllık kira getirisi ve üstü bizim evimizin fiyatı konusunda bir değerlendirme yapmamızın sağlayacak bir kıstastır. Evin satış bedeli; Kira getirisi x 12 x 17 şeklinde formülize edilebilir.

 

Evin fiyatı belirlendikten sonra evin camına satılık ev sahibinden ibareli afişimiz asılmalıdır. Önemli bir aşamada güvenilir birkaç internet sitesine sahibinden ibareli satış ilanı koyulmalıdır. Diğer evlerden satılacak evi öne çıkartan hususlar burada öncelikle belirtilmelidir. Örnek; evin site içerisinde olması, güney cepheye bakması, havuzu olması gibi fark yaratacağı düşünülen hususlar özellikle belirtilmelidir.

 

Kendi imkanı ile ev satmanın en avatajlı tarafı alıcıdan istenen komisyonun olmaması satıcının fiyat belirlerken fiyatı yukarı çekmesini sağlar. Sonuç olarak; ister ev emlakçı vasıtasıyla veya ev sahibini kendi imkanları ile satışa çıkartılmış olsun, en önemli husus sabırla evin tespit edilen fiyata satılmasını beklemektir.

Bir önceki yazımız olan Kültür Çeşitleri İçerisinde Genel Kültür başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir