Hizmet Sektöründe Kalite

Hizmet Sektöründe Kalite

 

Kalite insanın performans düzeyiyle alakalıdır ve sektör için önemlidir. Hizmet sektöründe iş yapanların sayısı bu konuyla ilgili olarak göz önüne alınırsa kalitenin kontrol teknikleri bakımından sektöre uyarlanması gereklidir. Bu kalite her türlü alana yönelik özel veya kurumsal amaçlı bütün organizasyonlara uygulanmalıdır. İnsanların yaptıkları ya da diğer şahıslara nasıl davrandıklarıyla ilgilidir. Kalite hizmetlere, davranışlara aldıkları kararlara ve ürünlere uygulanır.

 

Hizmet Kavramı

 

Hizmet terimi yaşamımızda her anlamda değişik biçimlerle karşımıza çıkabilmektedir. İnsanların doğal yaşam koşulları içerisindeki süreç boyunca ele alınan hizmet kavramı çok eski tarihlere, 1700’lü yıllara kadar dayanır. O günden beri gelişen hizmet kavramının günümüzdeki algılanışı iki farklı şekildedir. Bunlardan ilki, sektördeki kuruluşların faaliyet bölgeleri kapsamındaki üretilen çekirdek ürünlerdir. Bu anlamda hizmet sektörü, kalite standartları açısından elle tutulmayan, koklanmayan, soyut boyutta unsur içeren biçimlerde açıklanabilmektedir. İkinci olarak ise kurumlar üzerinden tüketiciye sunulan ürünler adına destek verilen hizmetlerdir.

 

Hizmet kavramı, hizmet için gerekli olan işlemlerde önemli bir yer tutarken, ürün kalite sorunlarını çözmeye çalışan kurumlarda iste müşteriden sorumlu kişiler kalite düzey konularında rekabet gereci olarak görülmektedir. Kalite konuları iki farklı olguya sahiptir. İnsanların kalite olarak algıladıkları, ürün ve hizmetlerini satın aldıkları ya da kendilerine ne kadar çok tatmin sağladıkları sorusu bu yönde çalışan araştırmacıları çok fazla meşgul etmeye müsaittir. Diğer bir olay ise kalite kavramının finansal açılardan sorgulanmasıyla başlamaktadır. Bundan dolayı günümüz kalitesini finans yatırımcıları olarak görebilen ve kalitenin çabalarından, finansal imkanların olması amacını savunan yaklaşımlar daha da artmıştır.

 

Kalitenin Uygulanması

 

Özel sektörün özellikle üretim kısmında daha fazla uygulama imkânına sahip olmasına karşın kalite yönetim kavramı son günlerde kamu kesimlerinde uygulanmaya başlanmıştır. Genel anlamda hizmette kaliteyi arttırmak ve ölçmek, kişisel sebeplerle açıklamak daha da zordur.

 

Bir önceki yazımız olan Ev Nasıl Satılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir