Kültür Çeşitleri İçerisinde Genel Kültür

Kültür Çeşitleri İçerisinde Genel Kültür

 

İnsan Maneviyatı

 

İnsan kendi içerisinde belirli bir kültür sahibidir. İşte sahip olduğu bu kavram onun fiziksel, ruhsal, düşünce tipi olarak onun özelliklerini belirler. İşte insan bu şekilde yapılandırılır. Farklı insanlar içerisinde genel kültür  kavramı da farklıdır. İnsanlar bu kavramları doğduğu yerlerden alır. Orada yaşayan insanlar sayesinde bu kavram onlardan insanın kendisine geçer. İşte bu şekilde insan da o insanların fiziksel özelliklerine, ruhsal ve düşünce tipleri gibi özelliklerine uyum sağlar. Fakat bazen bu kavram çeşit olabilir. Yani mesela örnek olarak başak insanlarda bu kavram farklıdır. Farklı insanlar farklı fiziksel özelliklere, farklı ruhsal özelliklere ve düşünce tiplerine sahiptir. İnsanlar bu yüzden bu kavram adına farklı farklıdır.

 

Toplum Özellikleri

 

Bir toplum farklı özellikler barındırır ve kendi içerisindeki insanlara da bu geçer. Bu şekilde hayatlarını sürdürürler ve gelişirler. Farklı ülkeler farklı bu kavramı barındırır. Mesela İtalya farklı, İspanya farklı, ABD farklı ve Türkiye farklı kültürler barındırır. Örnek olarak Türkiye’de halay çekilir, baklava yenir, düğün yapılır ve ayran milli içecektir. Ama ABD’de sosisli yenir, gece kulüplerine gidilir, dans edilir ve kola içilir. Rusya’da kendi milli dansını oynar ve kendi içeceklerini içer ve yer. İtalya kendi milli dansı olan dans oynarken, makarna yerken,

pizza yerken ve kendine has olarak bilinen pizzalarıyla doyarken başka bir ülke başka

şeylerle beslenir. Ve bu tüm ülkelerde farklılık gösterebilir. Yani kısaca insanlar farklıdır ve farklı şeyler yerler, farklı şekilde beslenirler, farklı şeyler içerler, farklı ten renklerine ve farklı tiplere sahiptirler ve bu özellikler onların sahip olduğu toplumun genel özellikleridir. Bu şekilde dünyada farklı olarak tanınır tüm ülkeler. Çünkü sahip oldukları toplum da diğer toplumlara göre farklılıklar gösterir.

 

Bir önceki yazımız olan Bilgi Felsefesi Ve Genel Kültür İlişkisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir