Zenginleştirilmiş Gerçeklikten Yararlanılan Sistemler

Zenginleştirilmiş Gerçeklikten Yararlanılan Sistemler

 

Zenginleştirilmiş gerçeklik; sesler, görüntüler, grafikler, GPS verileri ve duygusal verilerle bilgisayar ortamında elde edilen verilerin gerçek dünya ile birleştirilerek oluşturulduğu algı ortamının bir görünümüdür. Hayatımızı kolaylaştıracak ve günlük hayatta her alanda kullanılabilecek bir teknolojidir. Günümüzde mimari, eğitim, sağlık gibi pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

 

Endüstride Kullanımı

 

Zenginleştirilmiş gerçeklik sistemleri bir aracın motor düzenini ve diğer yapılarını görselleştirerek araç üzerinde işlem yapılabilmesini sağlar. Endüstriyel tasarımcıların ürünleri için geliştirdikleri tasarımı uygulamaya başlamadan önce, zenginleştirilmiş gerçeklik ile önceden tasarımını test edebilir. Çalışanlar aynı ortamda bulunmayıp tıpkı aynı ortamdaymış gibi toplantılar, tartışmalar düzenleyebilirler. Tasarım ve fikirlerini interaktif tablolarla görselleştirebilirler.

 

Paketlenmiş ürünleri satın alacak müşteriler paketi açmaksızın içindeki ürünlerin ön izlemesini görebilirler. Katalogdan ürün seçen alıcılar için daha gerçekçi ve çok boyutlu görsellerle ürünler izlenebilir hale getirilerek, ürün seçiminde faydalandırılabilir.

 

Makinelerin montajı ve bakımı gibi görevleri yerine getiren çalışanlar için zenginleştirilmiş gerçeklik kullanımı sorunun kaynağını tespit etme, sorunun çözümünü belirleme gibi kolaylıklar sağlayacaktır. Makineleri çalıştırmak, durdurmak, işleyişini izlenmek, gerekli yerlerde müdehale edebilmek gibi birçok işlem tek bir yerden fazla efor sarf etmeden kontol edilebilir.

 

Zenginleştirilmiş Gerçeklik

 

Bu teknoloji çok yeni olmasına rağmen insanlar tarafından kolayca benimsendi ve birçok alanda kullanılmaya başlandı. Zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisi hayal gücünün sınırsız kullanımını sağlar. Buda demek oluyor ki; sanayide bu teknolojiyi kullanan mühendisler ve tasarımcılar çok sayıda yenilikçi, sıradışı ürün ve fikirler üretecekler. Bu teknoloji ile yakın gelecekte hastalıklardaki sorunun kaynağını tespit edebilmek için canlı canlı organlarımızı inceleyebilecek, gerçekten seyahat ediyormuşcasına dünyada istediğimiz yere seyahat edebilecek ve en önemlisi sınırsız olan hayal gücü ile birleşen zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisi ile özgün, yenilikçi çok sayıda ürünü ortaya çıkabilecek.

Bir önceki yazımız olan Hizmet Sektöründe Kalite başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir